Ters Eğimli Kamberler

Tepelerde yanal sürüşler yaparken ya da tepeler boyunca zaman hendeklerin üst yükseltilerinden aşarak tırmanışı daha da keskinleştirmek için sürüş yaptığımızda başımıza gelen olayların başında bir ya da iki tekerin beraberce yokuş aşağı doğru kaymağa başlamasıdır. Doğru teknikle bu önlenebilir.

Dış pedala(yokuş aşağı taraftaki) olabildiğince ağılığınızı verin ve ileriye bakın. Olabildiğince ileriye bakarken yüzünüz adeta hafif yukarı doğru çevrili ancak gözleriniz geniş tarama yapmakta olmalıdır. Sakın ön lastiğinize bakmayın. Aşağı bakmayın. İleriye bakmak size daha iyi bir denge duygusunu hissettirecektir. Baktığınız yöne gidersiniz. Onun için çıkış tarafında olmak istediğiniz noktayı tespit ederek bakışlarınızı oraya odaklarsanız büyük ihtimalle de oraya varmayı başarırsınız.

Usta sürücüler dış ayağa o kadar ağırlık aktarırlar ki iç ayak adeta pedaldan kalkar. Dengeleri bozuluyormuş görüntüsü verir. Bu lastiklere maksimum tutuşu sağlayan bir durumdur aslında.

Aşağı yani dış taraftan bu sürücüye bakıldığında ise dış pedala ne kadar ağırlık aktarıldığı daha bariz belirir. Burada dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta gazın sabit tutulması ve gelişigüzel gez verip kesmelerden kaçınılmasıdır. Aksi takdirde traksiyon kaybı oluşacaktır bu da tekerlerin kayması demektir.

Son olarak yukarı taraftan bakıldığında ağırlık merkezinin aşağı çekilmesi için sürücünün hafif çömelmiş olduğu görülecektir. Aynı zamanda sürücü önden arkaya oldukça merkezi duruşa yakın durmaktadır ve her ihtimale karşı da bir parmağını debriyaj ve bir parmağını da fren elciği üzerinde tutmaktadır.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar