Kenan Sofuoğlu gençler için pist yaptırdı

Dünya Süpersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, hız tutkunu gençleri, cadde ve sokaklarda değil, pistlerde yarışmaya davet etti.

Ağabeyleri Bahattin ve Sinan’ı art arda trafik kazalarında yitiren Kenan Sofuoğlu, yaptırdığı piste hız tutkunlarını davet ediyor. Genç motosiklet tutkunlarının sokak ve caddelerden uzaklaşmasını isteyen Sofuoğlu, memleketi Akyazı ilçesinde yaptırdığı yarış pistinde genç şampiyon adaylarını bekliyor.

AA muhabirine açıklama yapan Dünya Süpersport Şampiyonu Sofuoğlu, yaptırdığı pistin hem kendisi hem de genç motosikletçiler için büyük bir avantaj olduğunu aktardı. Pistin henüz tam anlamıyla hazır olmadığını ifade eden Sofuoğlu, pist arkasına yaptıracağı sosyal tesislerle Türkiye’nin her yerinden gençleri pistinde ağırlayacağını söyledi.

Sofuoğlu, motosiklet kazalarında sevdiklerini kaybettiğini anlatarak,

“Motosiklet sürücüleri caddelerde çok kez kaza yaptı. Benim de yakınlarım hayatını kaybetti bu yüzden. Gençler için bu pist çok büyük bir avantaj. Küçük yaşlardayken rahmetli ağabeylerimle birlikte hep böyle bir pisti hayal ederdik ama öyle bir imkanımız yoktu. Caddelerde kullanırdık motosikletlerimizi. Şu anda burada motosiklet kullanan gençler nasıl büyük bir imkana sahip olduğunu tahmin bile edemezler” dedi.

Motosiklet kullanmayı caddelerde öğrendiğini ifade eden Sofuoğlu, hayatını kaybeden ağabeyleri Sinan ve Bahattin ile birlikte pistte motosiklet kullanmayı hayal ettiğini dile getirdi.

Sofuoğlu, Avrupa’daki insanların pistlerde motosiklet kullanmayı öğrendiğini kaydederek, “Bu pisti yapmaktaki amaç bu zaten. Tabi destekler aldık devlet büyüklerimizden. Özellikle ileriye dönük projelerde destekler var. İnşallah ileride bu pist daha güzel olacak. Şu an Türkiye’deki gençler motosiklet kullanmayı çok seviyorlar. Onlar için bu pist bulunmaz bir nimet” diye konuştu.

Pist sayesinde güvenle motosiklet kullanılabileceğine vurgu yapan Sofuoğlu, şöyle devam etti:

“Herkes buraya gelip içindeki hız tutkusunu atabilir. Aynı zamanda eğer gerçekten kendine inanıyorsa başarılar için ilk adımı atabilir. İleride Kawasaki Cup’ı düzenlediğimiz zaman hız tutkunlarının fırsat bulmasını sağlayacağız. Bu yarışmada kendini ispat edenleri Avrupa’ya göndereceğiz. Böyle amaçlarımız var. Şimdiki nesil bizden daha şanslı. İnanıyorum ki ileride çok güzel şeyler olacak.”

-”Buradan maddi bir beklentim yok”-

Yaptırdığı pistten maddi beklentisi olmadığını dile getiren Sofuoğlu, gençlerin güvenli şekilde motosiklet kullanması istediğini vurguladı.

Sofuoğlu, motosiklet kazasında en yakın arkadaşını kaybettiğini anımsatarak,

“Bu pisti yaptığım sırada en samimi arkadaşlarımdan birini trafik kazasında kaybettim. Çünkü motosikletleriyle hafa sonları caddelerde hız yapıyorlardı. Bu pistin amacı bir anlamda bu. Zaten maddi bir beklentim yok buradan. İnsanların içindeki hız tutkusunu burada atmasını istiyorum. Caddelerde hız yapan gençler de burada motosiklet kullansın. Tehlikeden uzak bir şekilde yarışsınlar burada. Motosiklet kullanan herkesi piste bekliyorum” ifadesini kullandı.

Pistte kendisinin de antrenman yaptığına dikkat çeken Sofuoğlu, hız tutkunlarının piste olan ilgisinden de memnun olduğunu ifade etti.

Sofuoğlu, şöyle konuştu:

“Çok güzel yarışmalar oluyor ve gençler gelip motosiklet kullanabiliyor. Yapılan işler şu ana kadar gayet iyi. Burada çok sayıda motosiklet var. Gençler de ilgi gösteriyor buraya. Özellikle şehir dışından çok sayıda gencimiz gelip burada hız tutkusunu gideriyor. İnsanların buradan İstanbul’a gitmesine gerek yok. Türkiye’deki en iyi pistlerden birisi burası zaten. Herkese göre burada motosiklet var.”

-Akademi kurarak, gençleri eğitecek-

Gelecek planlarından da bahseden Sofuoğlu, pistin tamamlanmasının ardından akademi kurarak gençlere eğitim vereceklerini anlattı.

Sofuoğlu, ilk olarak Türkiye geneli için bir yarışma düzenleyeceklerini belirterek, “Gençlerin katılabileceği bir yarış olacak. Çünkü her yıl Avrupa’daki yarışlara göndermemiz gereken en az 3 sporcu var. İnşallah bundan sonra buralarda yetişen 3 çocuğu Avrupa’ya göndereceğiz. Onun için de bunun duyurusunu yapmamız lazım. Kendini yetenekli gören ve kendine güvenen genç çocuklara burada eğitim verip yarışmalara hazırlayacağız” diye konuştu.

Haberler.com

8 comments

 1. Avatar bülent dedi ki:

  kursa başlamak istiyorum efendım….

 2. Avatar reşit dedi ki:

  bende katılmak istiyorum

 3. Avatar Sefa dedi ki:

  Nasıl basvuruyoz

 4. Avatar Yavuz selim dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabiliriz yaş sınırı var mı?

 5. Avatar Mücahit dedi ki:

  Bende cok motor sürmek istiyorum ehliyetim var ama kimse kiralamiyor kendimde motor var ama gurbette okuyorum motor sevgisi hala icimde yatiyor bende kullanmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen

 6. Avatar Selim dedi ki:

  Nasıl başvururuz eğitim nasıldır

 7. Avatar Fatih başdemir dedi ki:

  buna katılmak için ne yapmamız gerekiyor

 8. Avatar Burak karip dedi ki:

  Nasıl başvuru yapıyoruz kendime çok güveniyorum ve Kenan abi gibi bi insandan eğitim almak istiyorum nasıl başvuruyoruz

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar