Özgür Motorcular ve Bağımlı Ruhlar

Özgürlük nedir? Özgür insan nasıldır? Motorculukta özgür ruh nedir?

Herhangi bir maddeye bağımlı, onsuz olamayan hatta başkalarının hayatını tehlikeye attığını bile bile o maddeyi kullanan ve kendini tutamayan kişi bağımlıdır. Gece evde kalmadığı için sokağa çıkıp köşe bucak açık büfe arayan bir sigara içicisi özgür müdür değil midir? Özgür değildir. Bağımlılığın olduğu noktada özgürlük biter.

İçki içmek marifet midir? Yoksa zaaf mıdır?

Bence zaaftır. Neden zaaftır çünkü kişi yaşamın getirdikleri ile alkol olmadan yüzleşememektedir. Zayıflığını, yetersiz kalışını, korkularını, sinirini vs. alkolle bastırmakta ve sonra da türlü yalanlarla buna kılıf uydurmaktadır. Esasen bu bastırmada anlık olmakta ve her seferinde aynı etkiyi elde edebilmek için maddenin dozunu artırmaktadır. Alınan alkol yada diğer keyif verici(daha doğrusu hisleri uyuştutrucu) madde ile beyin hücrelerinin bir kısmı daha ölmekte ve yerine yenisi gelmemektedir. Tıb otoriteleri kendini yenilemeyen tek hücre gurubunun beyin hücreleri olduğunu beyan etmektedirler.

Tabi birde bu tip maddelerin daha kötü uyuşturucu bağımlıklarına zemin hazırladığı ve sonradan hayatları çalınan bu gençlerin yine kötü yolların kölesi yapıldığı da bir başka acı gerçektir. Motosiklet grupları daha evvelde bu tip kötülüklerin aleti edilmiştir. Şimdi de edilmeye çalışılabilir çünkü sürücülerin genelde genç oluşu bunu kolaylaştıran bir faktördür.

Bu şekilde yazdığım için kusura bakmayın, daha tıbbi ya da daha yumuşak uslupla da yazılabilirdi. Fakat bence gerçekleri olduğu gibi yazmanın zamanı çoktan geldi. Konu çok ciddidir ve alkollü sürüş tehlikeli boyutlara gelmiş, gezi dönüşleri neredeyse sarhoş sürücülerin tiksindirici gösteri alanlarına dönüşmüş durumdadır. Tabi bu arada böyle olmayanlarda lekelenmektedirler.

Elbette herkesin zaafları, bağımlılıkları vardır. Çünkü insanız. Düşmez kalkmaz bir Allah tır. Ama lütfen bu hatalarımızı en azından bilelim ve kimseyi de isteyerek olmasa da teşhirle teşvik eder duruma girmeyelim.

Motorculuk özgür ruha sahip olmaksa bunun içinde alkol olamaz. Şart mı her gün içmek yada bağımlı mısınız artık iyi değerlendirin lütfen. Son pişmanlık fayda etmez.

Bir iki kadeh maksimum içtiniz ve üzerinden iki saat geçmeden motora binerseniz neler olabilir?
Bir kere bakışlarınız alkolsüz bir insanınkine göre çok uzun süre objelere sabitlenir.

Geniş açı bakışınız zayıflar ve çevrenizi yeterince iyi takip edemezsiniz.

Gece görüşü 1/3 oranında zayıflar.

Hareket eden objeleri görme kabiliyetiniz zayıflar.

Araçları takip etme mesafesini ayarlamanız bozulur.

Sollama, hat değiştirme gibi önemli kararlarda zamanında karar veremezsiniz.

Reaksiyon süreniz uzar.

Konsantrasyonunuz ve hafızanız zayıflar.

Çevrenizde olup bitenlerle olan farkındalığınız bilhassa ilerinizde önünüzdeki uzak mesafelerdeki olmakta olan olaylarda çok zayıflar.

Arkanızın kontrolü hemen yok gibidir.

Göz, el ve ayak kordinasyonunun çok önemli olduğu motorsiklet sürüşünde denge ve koordinasyon zayıflar.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar