MOTOSİKLETİ GAZLA YÖNLENDİRMEK

PhotobucketPhotobucketPhotobucket

Bu kurallar her durumda düşünmeden uygulanacak kurallar değildir. Daima o anki duruma göre karar vererek hareket ediniz. Bazen büyük bir yönledirme yaparken mesela dönerken aynı zamanda küçük bir düzeltme manevrası da yapmanız gerekebilir. Mesela pozisyonunuzu önünüzdeki bir engel nedeniyle değiştirmek gibi. Tabi bunu kontra basarak elciklerle de yapabilirsiniz fakat bir diğer seçiminiz daha vardır ve çok da etkili olabilir.

Gazla yönlendirmek:

Bir park yerinde tam bir daire içinde sürüş yapıyorsunuz diyelim. Sabit hızda ve sabit yatış açısındasınız ve elcikleri oynatmıyorsunuz. Biraz gaz verirseniz, başka hiçbir şeyi değiştirmeden, sürüş yaptığınız dairenin açıldığını(büyüdüğünü) görürsünüz. Yine tersi olarak gazı biraz keserseniz dairenin ufaldığını görürsünüz.

Yani hızlanmak dönüş yayını büyültür tersine yani hız kesmek dönüş yayını küçültür.

Sonuç; hızınızı değiştirdikçe sürüş yaptığınız daireninde çapı değişecektir. Bu nedenle eğer bir dönüş sırasında gazlamak ya da frenlemek gerekirse hattaki pozisyonunuzu dairenin çapını değiştirerek değiştirmediğinizden emin olmanız gerekir.

Dönüş esnasında gaz verirseniz motorunuzun dönüş dairesi büyüyecek ve dönüşün dışına doğru kayacaktır. Gaz geserseniz dönüş daireniz küçülecek ve dönüşün içine doğru kayacaktır.

Resimlerde ufak bir engel kullanılmıştır ama büyük engeller karşısında daha direk kontrol, kontra basarak kıvırma yapmanız gerekebilir. Gazla yönlendirmek hattaki pozisyonunuzu ayarlamada idealdir. Mesela dönüş çıkışı gazlarken hattınızın iç tarafından dış tarafına geçmek için yaptığınız gibi.

Talimlerle gazın bu şekilde kullanımında ustalaşarak hat içinde pozisyon değiştirmelerinizi(konumlanmalarınızı) veya küçük engellerin etrafından geçmeyi gazı ve kontrayı arka arkaya kullanmadan tek kumanda komutuyla, gazla, yapabilirsiniz.

Uyarı: Gazla motosikleti yönlendirmek kontra basmanın yerini hiç bir zaman alamaz. Daha çok bir ince ayar olarak kabul edilmelidir.

Benzer Yazılar

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar

Haftanın videosu

Facebook

css.php