MESAFELER VE KAPILAR

için en iyi korunma faktörü mesafeyi muhafaza etmektir. Mesafe, ile öbür sürücülerin hataları arasındaki mesafe. Etrafınızda yeterli güvenlik alanı muhafaza etmeniz size iki şey kazandırır.

1. Bir sorun durumunda reaksiyon göstermek için yeterli zaman(mesafe)
2. Kaçış için alanlar(kapılar)

Kapılar: Etrafınızda gerektiğinde kaçış için kapılarınız olmalıdır ve sizin dışınızdaki trafikle göz temasınızı sürekli muhafaza etmelisiniz.

Sizin dışınızdaki :

1. Önünüzdeki trafik
2. Arkanızdaki trafik
3. Size doğru yaklaşan trafik
4. Yanlardan yaklaşan trafik
5. Solladığınız trafik
6. Sizi sollayan trafik

Önünüzdeki mesafe: İyi sürücüler en azından minimum 2 saniyelik mesafe bırakmalıdır. Bu sürücüye eğer, önünde beklenmedik bir tehlike oluşursa zamanında tepki verecek süreyi verir. İlaven yol durumunu, çukurlar, kasisler, mazot, kum döküntüleri gibi potansiyel tehlike arz edecek durumları önceden görmek mümkün olur. Hava şartları kötüyse bu süreyi biraz daha artırın. Eğer şartlar motosikletinizin duruş mesafesini uzatan durumdaysa diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi çoğaltın. Zemin kaygan ise, önünüzdeki vasıta ötesini görmenizi engelleyen yüksek bir vasıta ise, trafik yoğun ve biri önünüze sıkışmağa kalkabilirse takip mesafeniz 3 saniye yâda daha fazla olmalıdır.

Durduğunuzda önünüzdeki araçla olan mesafe eğer arkanızdaki gelen araç duramayacak gibi olursa kaçmanıza imkân tanıyacak uzunlukta olmalıdır. Yine yeterli mesafe sizi önünüzdeki aracın aracını geri kaçırması durumunda da korunmanızı sağlayacaktır.

Photobucket

Durdurulduğunuzda da önünüzdeki araçla aranızda, arkadan gelecek kontrolsüz birinin yolundan rahatlıkla çekilebilecek kadar, yeterince uzun mesafe bırakınız.

Yanlara doğru mesafe: sürücüleri diğer sürücülerin yapamadığı bazı şeyleri yapabilirler. Hattının içinde pozisyon değiştirerek diğer araçlarla aralarındaki mesafeyi artırabilirler. Tecrübeli sürücüler hatları içinde trafik şartları değiştikçe pozisyonlarını değiştirirler.

Eğer gerekli değilse öbür araçların yanlarında sürüş yapmayın. İşaret vermeden yan hattaki bir araç sizin hattınıza kırabilir. Bitişik hattaki araçlar sizin kaçış kapılarınızı, kendi hattınızda tehlikeye girdiğinizde, bloke eder. Her iki yanınızda boş alana kavuşuncaya kadar ya hızınızı artırın yada hız kesin.

Hattınızın içinde pozisyon değiştirmenizi gerektiren birkaç durum:

1. Sollayan araçlar: Ne zaman bir araç sollasanız yada karşıdan gelen bir araç varsa hattınızın merkezine doğru biraz kayın. Sizin yanınızdan geçen bir araca yakın olmanızın hiçbir anlamı yoktur. Merkezi konuma doğru kaymakla sürücü hatalarının yaratacağı yanlamalardan, büyütülmüş aynalar, pencereden atılacak şeyler, lastiklerin fırlatacağı şeylerden de nispeten korunmuş olursunuz.

2. Ağır vasıtalara yol verin. Hava cereyanı yaratırlar. Bu hava cereyanları aniden üzerinize patlarsa kontrolünüzü kaybedebilirsiniz. Ağır vasıta durumunda hattınızın en uzak noktasına kaymanız iyi olur.

3. Arkanızdaki mesafe: Çok yakın sizi takip eden araçlar olduğunda hattınızı değiştirin ve bırakın o araç sizi geçip gitsin. Buna rağmen araç yakın takibi sürdürürse, önünü açtığınız halde, hat güvenli geçişe uygunsa yavaşlayın ki sizi geçebilsin.

4. Park etmiş araçların yanından geçiş: Hattınızın sol pozisyonunda konumlanın. Bunu yapmakla aniden açılacak bir kapıdan yada park yerini birden terk etmeğe kalkan dikkatsiz bir sürücünün yarattığı tehlikeden korunabilirsiniz. U dönüşü yapan araçlar başka bir tehlike kaynağıdır. Aniden bir araç sizin hattınıza, size bir kaçış kapısı bırakmadan, kırabilir. Bu sebeple kıpırdayan bir araç gördüğünüzde ona ihtiyatla yanaşın.

Photobucket
Sola dönüş sıralanması. Düz gidilecekse veya sağa dönülecekse sağ hat seçilmelidir.

5. Hat paylaşımı: Motosikletler birbirleri ile ikili yan yana sürüş yapabilirler. Genellikle fermuar düzeni kullanılır ama kavşaklarda ve herhangi bir sebeple durmak gerektiğinde saflar sıklaştırılarak fermuar düzeninden çift sıra düzenine geçilir. Motosiklet sürücüleri aynı hattı arabalarla paylaşmamalıdırlar. Bunun için bir araç sizinle aynı hattın içinde sıkışmağa niyetlenirse seçilecek en iyi yol hattınızı bloke etmektir. Buna rağmen araç sürücüsü üzerinize sürerse canınızı kurtarın. Yol, hak benim iddialarına girmeyin. Tahrik edici işaretleşmelerden kaçının. Bir akıl hastasıyla, sarhoşla yada esrarkeşle karşı karşıya olabilirsiniz.

Şu durumlarda çok dikkat olun:

. Ağır trafikte tampon tampona sürüşler
. Kavşakta dönmeğe hazırlanıyorsunuz
. Rampa çıkışına giriyorsunuz
. Otobandan çıkıyorsunuz
. Sizi sollamak isteyen bir sürücü var.(Şayet hattınızın en soluna kayarsanız bu sürücüyü sizin hattınıza davet etmiş olursunuz).
. Hattınızın içinden önünüzdeki aracı solamaya çalışmak. (Bunu yapmayın hat değiştirerek sollayın).

Otoyollarda Sürüş:

Photobucket

Not: Ülkemizde otoyollar üç hatlıdır. Orta hattı kullanmayınız. Orta hatta tehlike her iki yönden de gelebileceği için hat bloklamak fiilen mümkün değildir. Her iki yanınızı sürekli kontrol altında tutmak zordur ve dikkat dağıtıcıdır. Bu sebeple en solda iseniz bu hattın sağında veya en sağda iseniz bu hattın solunda olarak pozisyonunuzu alınız.

Benzer Yazılar

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar

Haftanın videosu

Facebook

css.php