Kendi Motorunu Kendin Yap: Klasik Custom Motorsikletler

Yakın zamanda yeniden keşfettim klasik motorsikletleri. Aslında büyük Harley Davidson’lar, chopper’lar cruiser’lar hiç ilgimi çekmezdi. Hantallıkları, çok janjanlı olmaları hep soğuk tuttu beni onlardan. Ta ki el yapımı bu motorları keşfedene dek. Triumph’lar, Royal Enfield’lar, Harley’ler tamamdı ama benzincide aynı modelden üç tane görmek de çok hoş değildi. Custom Cafe Racer’lar, knucklehead’ler, bobber’lar, pazar gezilerinde, gruptaki en fiyakali modeller olmaya başlamışlardı.

Classified Moto: Yamaha XV920

Asi motorcu ruhunun klasikleri olan modellerin fabrikasyona dökülmesinin, “Born to Be Wild” diye haykıran Easy Rider çetesinin yaşam felsefesine çok ters olduğunu düşünüyorum. Ama klasik bir modeli baz alıp kendi motorunu tasarlamak, daha sonra onu evdeki garajda ya da bir atölyede bu işten anlayan bir ustayla imal etmek artık bir hayal değil. Su günlerde birçok motorsiklet tutkunu gibi benim de hayalimde bir gün bu motorlardan birine sahip olmak var.

Untitled Motorcycles: Kawasaki KZ1000 Custom

El yapımı (custom) motorsiklet yapımı ile ilgili kitaplar, internet forumları ve bu motorları desktekleyen kulüpler sayesinde artık bir motorsikleti baştan tasarlamak çok uzak bir fikir değil. İnternet üzerinden istediğiniz parçaları kolaylıkla bulabiliyor ve bu işi daha önce yapmış kişilerle fikir alış verişinde bulunabiliyorsunuz. Türkiye’nin yerli arabasını ya da motorsikletini yapması için bence bu tarz amatör işlerin desteklemesi çok önemli. Özellikle Oto Sanayi’lerde birçok yetenekli usta, projenizi hayata geçirmenizde size yardımcı olabilir. Amaç tabii ki oncelikle memlekete kurtarmak değil, zevk aldığınız bir hobi üzerinde çalışmak, var olandan farklı şeyler üretmek. Ne de olsa motor yağı bizlerin cildi için en faydalı şey 😉

Classified Moto: Yamaha XS650

Bu konuda detaylı bilgileri ilerideki yazılarımda paylaşacağım.Eminim ki bu yazıyı okuyan birçok motorsiklet tutkunu daha şimdiden custom motorsikletlerinin yapımı bittiğinde nerelere gideceklerini, motorun sesinin, aynasının, tankının tasarımının nasıl olması gerektiğini düşünmeye başlamışlardır bile. Kimbilir günün birinde sizin tasarladığınız motorsikletlerin üzerinde ünlüleri de görebiliriz.

Garage Company: David Beckham'in 93 Super Vintage Knucklehead

1 comment

  1. Avatar Akif Abrek dedi ki:

    İyi günler

    Benim merak ettiğim konu bu tasarımları gerçek hayata döktüğümüzde ne tür yasal sorumluluklarımız var. Ülkemiz şartlarında kendi motosiklet imizi tasarlayıp üretmemize ne diyor yasalarımız. Konuyla ilgili bilgilendirir misiniz?

    İyi günler

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar