Eğitim Üzerine Birkaç Söz…

 

Motosiklet eğitimi ne demektir?

1. Teknik yeteneklerin öğretilmesi ve geliştirilmesi(motoru istediğiniz yere yerleştirmek).
2. Tavırların düzeltilmesi(sabırsızlığınızı yenmek, saldırganlık/mağduriyet tavrı ve güç mücadelelerinden kaçınmak).
3. Bilginin geliştirilmesi(verdiğiniz kararlar muhtemel tehlikelerin kavranmasıyla mı alınıyor, değişen yönlerde oluşan durum değerlendirmesiyle mi, bu değişen durumların sizin için oluşturabileceği risklere göre mi ve tabi oluşan durumları bertaraf edemezseniz başınıza gelebilecek olumsuz durumlara göre mi?).

Bunları yaparken birine bu basamağı yapamadan diğer basmağı yapamazsınız demek yada bunu yapmadan diğerine geçemezsiniz demek doğru mudur? Yanlış. Her kişinin kendine has bir yapısı, travmaları ve öğrenim zaafları ve artıları vardır. Eğitim standart tespiti değil kişiyi geliştirmek için yapılan bir şeydir. Standart tespiti ise eğitim değil sınavdır.

Bir insana örneğin kontra tekniğini öğretirken, belli bir müddet sonra bu kişinin diğerleri kadar iyi kavramadığını gördüğünüzde: Zamanla yaparsınız, üzerinde fazla durmayın, takılmayın bir müddet sonra daha iyi yaptığınızı göreceksiniz demek ve onu ötelemek doğru mudur? Yanlıştır. Onun daha sonrayla şimdi arasında sağ kalacağını ne biliyorsunuz. Bu kişinin kendi yapısını anlayıp onun anlayacağı tarzı bulup vermek zorundasınızdır.

Uzun zaman motor kullanmış birisi her şeyi biliyor denebilir mi? Hayır. Kişi her an yeni teknikleri almağa açık olmalıdır. Peki 3-5 yıllık bir sürücü bazı sürüş testlerini geçerek aslında 30 yıllık bir sürücüden daha iyi bir sürücü olabilir mi? Hayır. Aslında bu yeni sürücülerin çok iyi eğitimlide olsalar sürüş güvenlikleri pamuk ipliğine bağlıdır. Her an beklenmedik bir kaza yapabilirler. Bu kişiler eğitimci midir? Teknik konularda konuyu talebeye hissettirmeden ezberletebilirler ama işin tavır ve bilgi artırımı konusunda yetersizdirler.

Gelişen motosiklet teknolojisi birçok teknikleri değiştirirken, hala ‘’Blue Book’’ ta ki dönüşü hat çizgisinden hat çizgisine alarak geniş dönün, motoru olabildiğince dik tutun diyen 50 lerin BMW R80 leri ve Saint ler için yazılan polis tekniklerini testleştirip insanlara sunarak, bu testlerden geçenlerin böylece iyi eğitimci olduklarını ileri sürmek doğru mudur? Yanlıştır. Artık iç lastikli, geniş yanaklı lastikler kullanılmadığı gibi motor dizaynları ve kullanılan teknolojiler çok daha dar viraj alımlarına izin vermektedir.

Peki sizce standartlaştırılmış bir testi zirve kabul edip gelişmeyi durdurur bir şekilde bu sondur, bundan sonra artık evrim olmayacak diyen bir zihniyeti ileri sürmek eğitimin temel mantığına ters düşmek değil midir? Doğru. Çok doğru…Evrim durmaz.

Savunma amaçlı ve takip/izleme içgüdüleri ön planda bir kökle gelişmiş sürücülük testleri sizin kendinizi geliştirmenize olanak tanır mı? Bence hayır çünkü olay çok dondurulmuştur. Yani bu budur, şu da odur ve de beğenmiyorsan başka yok…buna siz eğitim der misiniz? Ben demem.

Arkadaşlar bence kişi temel eğitim aldıktan sonra kalanını kendisi talim, talim ve talim yaparak geliştirirken devamlı da yeni yayınları ve gelişen teknolojileri takip etmelidir. Bunun dışında ara yol, yan yol olmaz bence. Tabi bu bahsettiğim normal motosiklet sürüşü içindir. Günlük yaşamımızda lazım olan tarafı için. Yarış yada akrobasi dediğinizde konu değişir çünkü işin yapısı değişir ama burada da sizi eğiten kişi tekniği gösterir. İşin dikkat edilmesi gereken ince noktalarını verir. Sonra size yapın der. Ve siz bunu denerken düşebilirsiniz, hatta çoğu düşer. Peki ne oldu , yani işte yine kaza. Tabi daha kontrollü şartlarda olması bir artı puandır yoksa iki tekerli bir vasıtayı öğrenirken hiç canım, az da olsa yanmasın diyorsanız bu işten uzak durunuz. Yine normal eğitimlerde de düşen düşene ama sonra derler ki düşe kalka öğrenilmez bir kursa gidin. Tabi ben kursa gitmeyin demiyorum. Elbette temel kurslar şarttır. Ülkemizde ki ticari gayelerle parçalara bölünüp son bölümleri ileri sürücülük diye yutturulan kursları da bu arada sorgulamak lazım. Siz temel kurslarda verilmesi gereken teknikleri nasıl olurda bölüp fazla ücret temini için insanların bazılarının bunları ileri seviye zannedip yanlış düşünmesine sebep olabiliyorsunuz? Bu insanlar kendilerini birden bulutlara çıkan motorcular zannediyor. Birde güya ileri seviyeleri maddi imkanları yetmediği için alamayanların eksik kalan temel eğitimleri ve onların kaza yapma riskleri… Vicdan sızlatıyor.

Her şeyin üzerinde körü körüne de birisi öyle demiş ya da diyor diye hiçbir tekniği doğru kabul edip zihninizde irdelemeden, tartmadan denemeye kalkmayınız. Özetle bilinçli olacağız, temel eğitimimizi tamamlayacağız ve sonra km yaparak kendimizi geliştirirken 2-3 yıl içinde çok havalara girip 20-30 yıldır motor kullanarak adeta bu konuda altıncı bir his geliştiren kendimizden çok evvel bu işe başlamış motorculara da ‘’çok sürmekle olmaz eğitimle olur’’ vs gibi patavatsızca laflar etmeyip onlara yukardan bakmağa falan kalkmayacağız.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar