CADDELERDE KONUMLANMAK

Konumlanmak III

Photobucket

Sürüşün en önemli konularından biri sürücünün trafikte motorunu hattının neresinde konumlandıracağıdır. Yarış pistinde bu daha kolay anlaşılabilir çünkü orada hedef performanstır ve tek yönlü akış içinde eşit kapasitede sürücülerce sürüş icra edilmektedir. Ama bir dağ yolunu ele alırsak ya da özellikleri tam belli olmayan bir şehir yolu en iyi konumlanma sizin beklentilerinizden çok farklı olabilir.

Genelde hattın merkezi her trafikte kaçınılması gereken bir konumdur. Arabalardan akan sıvılar, düşen küçük parçalar hep merkezde toplanır ve o bölgeyi yağlı, kaygan bir hale getirir. Bilhassa kavşaklarda ve yağışlı havalarda bu etki daha fazla belirginleşir. Trafik şartları çoğunlukla sizin hattınızın sağında ya da solunda konumlanmanızı gerektirecektir bu sebeple zaten siz bu yağlı merkezden uzak olursunuz.

Şehir içinde hattınızın sol tarafında konumlanmak en güvenli pozisyondur. Yan sokaklardan ya da otoparklardan çıkış yapacak araçlarla aranızdaki mesafeyi uzatmış olursunuz. Bilhassa yavaş akan trafikte sağ konumda pozisyon almaktan kaçınınız. Trafikte ki bir duraklama esnasında sola dönüş yapmağa kalkan bir aracın hedefi olursunuz. En sol hattın sağında konumlanmak ise birçok avantajlar sunar. Bir arabayla karşılaştığınızda onun kör alanında kalma süreniz minimum olur. Yine sağda konumlanmak karşı yönden gelen trafikle aranızda daha büyük bir alan tamponu bırakır. Gerektiğinde sağ hatta geçişiniz daha kolay olur. Genellikle arabayla bariyerler arası değil de arabayla diğer arabalar arasında kaçışı kapısı seçmek daha güvenlidir. Bu sebeple en sol hattın solunda yer alırsanız güvenli kaçış hattınızın ters tarafında ve dolayısıyla uzağında kalırsınız. Araba sollarken hattınızı değiştirdiğinizde solladığınız arabayla yan yana gelmeden hemen önce geçtiğiniz hattın soluna geçin. Bu solladığınız araç sürücüsünün kör alanını en aza indirir ayrıca ona mümkün olan en büyük alanı bırakır.

Photobucket
(En sağı ibaresiyle kast edilen hattın merkezinin sağıdır.)

Otobanlarda aynı yaklaşımdan faydalanılabilir. En sol hat – araba havuzu hattı dâhil/ burası araç içinde 2 ve daha fazla kişi varsa giriş yapılabilen bir ekstra hattır – genellikle en güvenilir hattır. Giren çıkan trafikten uzaktır. Aynı tekniği şehir içinde de kullanın; bir arabaya iyice yaklaşana kadar hattın sağını kullanın yaklaştığınızda hattın soluna geçerek solama yapın. (Burada kast edilen hat sollayacağınız arabayla aynı hat değil ama onu sollamak üzere çıktığınız hattır.) Aynı şekilde eğer bir araba solama yapıyorsa siz hattınızın sollayan arabaya en yakın pozisyonunu( solu) koruyarak arabanın sizi geçmeden hatta filtreleme yapmasını engelleyin. (Türkiye de bu durumu bir kere daha düşünmek lazım.) Eğer aracın çok yaklaşmış olması sizi endişelendirirse araç sizle yan yana geldiğinde sağa kaçın. Herhalukarda çevrenizdeki araçların ne yaptıklarının farkında olun ve her sürücünün uğraşmak zorunda olduğu kör alanlarını bilin. Hedefiniz bu kör alanlardan olabildiğince uzak olmaktır.

Photobucket

Virajlı yollarda bazı özellikleri bilmek gerekir. Çok virajlı yollar genellikle tepelere tırmanmak için yapılmıştır. Bir tarafta yüksek yamaç diğer tarafta uçurum. Yamaç tarafında sürüş, araba ya da motosiklet, uçurum tarafında sürüşe kıyasla daha kısa ileri görüş imkânı verir. Bunu avantajınıza kullanabilirsiniz. Herhalukarda ise sizin konumunuzu dönüş yönünüz tayin edecektir. Sağa dönerken girişte sol tarafta konumlanın ve maksimum ileri görüş sağlayın. Dönüşün içinde apeksleyin, bu nokta dönüş yönüne göre kenara ya da orta çizgiye en yakın olduğunuz noktadır, fakat çıkışta içe doğru konumlanmış olmalısınız. Dönüş içine değil fakat orta çizgiye yakın. Yani geniş girip dar çıkmak. Bu konumlanma karşıdan viraja kapalı giren bir aracın yaratacağı tehlikeden sizi korur. Yine size eğer dönüş açısını yanlış öngördüyseniz düzeltme payı bırakır. Karşı hatta geçmemek kaydıyla hattınızın biraz açılması önemli değildir.

Photobucket

Sola dönüşlerde girişte sağ tarafta konumlanın ki ilerisini iyi görebilesiniz. Apekse yönlendiğinizde karşıdan gelen trafikten korunmak için orta çizgiden(yol ayrım) uzaklaşın. Unutmayın tekerleriniz sizin hattınızın içinde olabilir ama sola yattığınız için başınız belki de omuzlarınız karşı geliş hattına taşmıştır. Arabalar için fazla alan bırakın, motosikletler içinde. Sola dönüş çıkışlarında sağa dönüş çıkışlarına kıyasla daha az alan kalır. Bu sebeple yolun gidişatını net olarak görene kadar planınızı çekinceler koyarak yapın. Virajlı yolların çoğunda hat içinde üç pozisyondan birinde konumlanmak veya başka hat seçmek, klasik şekil olan yolun kenarından apekse süzül sonra geri çıktan çok yan hatların en iyi şekilde kullanılması meselesidir.

Her durumda konumlanma ( hat içinde pozisyon seçme) hem kendinizin hem de diğer sürücülerin en iyi görüşü alabilmesi meselesidir. Virajlı yollarda ise bu aynı zamanda en iyi hat seçimiyle de bir şekilde harmanlanmalıdır. Bu doğru yapılırsa güvende olursunuz ve dönüşlerin keyfini çıkarırsınız. Bu ister işe giderken olsun ister saç tokası tipinde virajlı dağ yollarında giderken olsun böyledir.

Çeviri kaynağı: www.sportrider.com

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Yorum linkleri nofollow'dan arınmış olabilirler.

 

Sponsorlarımız

Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Motorcuyuz.com Reklam Alanı 125x125 Vargonen Cloud Sunucu

Sosyal Ağlar